Którą aplikację wybrać?

Nie pamiętasz, o co chodzi w cyklu miesiączkowym i metodach rozpoznawania płodności? Zajrzyj najpierw do tych artykułów:

Obecnie wiele kobiet niechętnie prowadzi papierową kartę obserwacji cyklu i woli korzystać z wersji elektronicznej. Wybór odpowiedniej aplikacji może jednak nastręczać nie lada trudności. Wyniki wyszukiwania w sklepie pokazują długą listę programów. Sprawdzenie ich wszystkich samodzielnie — pod kątem funkcjonalności i rzetelności — wydaje się niemożliwe. Poniżej przedstawiam listę polecanych aplikacji do obserwacji cyklu zgodnie z wybraną metodą objawowo-termiczną. Programy do obserwacji cyklu wg metod śluzowych znajdziesz na podstronach poświęconych metodzie Billingsa i Modelowi Creighton (CrMS). Stosując CrMS, możesz ewentualnie skorzystać z aplikacji dla metody Billingsa, ale prawdopodobnie Twój nauczyciel i tak będzie oczekiwał przedstawienia mu karty papierowej.

Tworząc poniższą listę, kierowałam się przede wszystkim:

Oficjalne aplikacje

INER Cycle

Jeśli stosujesz metodę Rötzera, najlepszym wyborem będzie program online INER Cycle z aplikacją mobilną na Android, iOS i Windows. Jest to oficjalna aplikacja INER. Wygląd wykresu odzwierciedla oryginalną kartę obserwacji. Program nie ma wbudowanej automatycznej interpretacji cyklu. Użytkowniczka interpretuje objawy samodzielnie lub może udostępnić kartę nauczycielowi.

[Wykres cyklu w programie online INER Cycle]

Moje Cykle

Jeśli stosujesz metodę LMM, najlepszym wyborem będzie program online mojecykle.pl. Jest to oficjalna aplikacja LMM. Wygląd wykresu przypomina oryginalną kartę obserwacji. Program nie ma wbudowanej automatycznej interpretacji cyklu. Użytkowniczka interpretuje objawy samodzielnie lub może udostępnić kartę nauczycielowi.

[Wykres cyklu w programie online Moje Cykle]

Można też wyeksportować kartę jako PDF do wydruku, PNG lub SVG.

[Karta cyklu do wydruku z programu online Moje Cykle]

PeakDay

Macierzysta organizacja LMM — Couple to Couple League z USA — również posiada oficjalną aplikację PeakDay (ang.) na Android i iOS. Wygląd wykresu przypomina oryginalną kartę obserwacji. W przeciwieństwie do polskiego programu PeakDay ma wbudowaną automatyczną interpretację cyklu (w tym, co rzadko się zdarza, ma zaimplementowane reguły poporodowe). Jest ona dość rzetelna, ale w nietypowych sytuacjach (np. w przypadku krótkiej fazy śluzu) może nie wyznaczyć końca płodności. Użytkowniczka może przeprowadzić samodzielną interpretację w bardzo ograniczonym zakresie, zaznaczając tylko początek i koniec płodności. Może udostępnić kartę nauczycielowi.

Aplikacje z samodzielną interpretacją

Notatnik Cyklu

Aplikacja Notatnik Cyklu jest przeznaczona dla użytkowników metody angielskiej. Wygląd wykresu odzwierciedla oryginalną kartę obserwacji. Program nie ma wbudowanej automatycznej interpretacji cyklu. Użytkowniczka interpretuje objawy samodzielnie lub może udostępnić kartę nauczycielowi.

[Karta cyklu w aplikacji Notatnik Cyklu]

CTLife

Program online CTLife nie opiera się na jednej metodzie, ale jest najbardziej powiązany z metodą angielską. Ma wbudowaną automatyczną interpretację, której rzetelność nie została potwierdzona zewnętrznymi testami.

[Wykres cyklu z automatyczną interpretacją w programie CTLife]

CTLife umożliwia też samodzielną interpretację na karcie do metody angielskiej za pomocą narzędzia Marker. Można w nim również zapisywać obserwacje i je interpretować na kartach innych metod lub na zdjęciu własnej karty (papierowej lub elektronicznej).

[Karta cyklu z własną interpretacją w programie CTLife]

myNFP

Aplikacja mobilna myNFP (po niemiecku) na Android i iOS opiera się na metodzie Sensiplan. Ma wbudowaną wiarygodną automatyczną interpretację cyklu, ale umożliwia też przeprowadzenie samodzielnej interpretacji.

[Wykres cyklu w programie online myNFP]

Read Your Body

Aplikację mobilną Read Your Body opisałam w osobnym wpisie.

[Wykres cyklu w aplikacji Read Your Body]

Lutea

Aplikacja mobilna Lutea na Android i iOS bazuje na metodzie Sensiplan. Aplikacja oferuje wyłącznie samodzielną interpretację. Można zaznaczyć nie tylko dzień szczytu i linię niższych temperatur, ale też wyższe temperatury, warunek wzrostu i dni płodne.

[Wykres cyklu w aplikacji Lutea]

Kindara

Aplikację mobilną Kindara opisałam w osobnym wpisie.

[Wykres cyklu w aplikacji Kindara]

Groove

Aplikacja mobilna Groove (ang.) na iOS bazuje na metodzie TCOYF. Ma wbudowaną uproszczoną automatyczną interpretację cyklu i umożliwia samodzielną interpretację w postaci wyznaczania dnia szczytu, wzrostu temperatury i poziomu linii niższych temperatur. Nie umożliwia zapisu odczuć. Możesz potraktować dostępne rodzaje śluzu jako ogólne skróty obserwacji (gorszej jakości, lepszej jakości). Więcej inspiracji możesz znaleźć w wymienionym wyżej wpisie o Kindarze. Aplikacja Groove nie była uaktualniana od kilku lat.

[Wykres cyklu w aplikacji Groove]

Fertility Friend

Program online Fertility Friend (ang.) z aplikacją mobilną na Android i iOS nie opieras się na żadnej konkretnej metodzie rozpoznawania płodności. Ma wbudowaną niezbyt wiarygodną automatyczną interpretację cyklu. Umożliwia też samodzielną interpretację w postaci wyznaczenia linii pionowej (zwanej nieprawidłowo owulacją) i poziomu linii niższych temperatur. Nie umożliwia zapisu odczuć. W płatnej wersji możesz śledzić je za pomocą własnych pól lub w wersji darmowej potraktować dostępne rodzaje śluzu jako ogólne skróty obserwacji (gorszej jakości, lepszej jakości), szczegóły zapisując w notatkach.

[Wykres cyklu w programie Fertility Friend]

eNPR

Program online eNPR nie bazuje się na konkretnej metodzie rozpoznawania płodności, ale umożliwia samodzielną interpretację i ma duże możliwości personalizacji. Nie ma wbudowanej automatycznej interpretacji. Ze względu na to, że użytkowniczka decyduje z góry w ustawieniach, czy odlicza zawsze 6 dni przed wzrostem temperatury (włączając braki i zaburzenia) albo 6 temperatur przed wzrostem (pomijając braki i zaburzenia), w niektórych przypadkach może być trudno zachować właściwą interpretację wg metody Rötzera. Program nie ma wbudowanej automatycznej interpretacji. Na forum naturalnemetody.fora.pl znajduje się wątek enpr - serwis wykresowy, w którym możesz zapoznać się z opinią użytkowniczek. eNPR wyróżnia się wśród innych programów możliwością ustawienia własnych kolorów i określeń śluzu. Program został stworzony z prywatnej inicjatywy i nie jest rozwijany.

[Wykres cyklu w programie online eNPR]

28dni

Program online 28dni z wersją po angielsku lub hiszpańsku umożliwia samodzielną interpretację cyklu z wykorzystaniem podstawowych narzędzi stosowanych w różnych metodach. Nie ma wbudowanej automatycznej interpretacji. Posiada forum, na którym możesz zapoznać się z opinią użytkowniczek. Część z nich narzeka na problemy techniczne i brak kontaktu z twórcą. Osobiście podczas testów natknęłam się na błędy, które uniemożliwiły wyświetlanie wykresu przy niektorych ustawieniach.

[Wykres cyklu w programie online 28dni]

Aplikacje z automatyczną interpretacją

Poniższe aplikacje mają wbudowaną automatyczną interpretację cyklu, ale jej szczegóły mogą się różnić od reguł metody, którą stosujesz. Nie umożliwiają samodzielnej interpretacji. Jeśli zdecydujesz się na jeden z poniższych programów, najlepiej prowadź też równolegle papierową kartę obserwacji lub elektroniczną wersję na laptopie lub komputerze stacjonarnym. Zapisując codziennie objawy w aplikacji, możesz przepisywać je na tradycyjną kartę raz na kilka dni lub dopiero gdy pojawi się konieczność dokładnej interpretacji. Możesz też ewentualnie edytować zdjęcie wykresu w wybranym programie graficznym (typu Paint) lub za pomocą narzędzia Marker w omówionym wyżej programie CTLife.

Sympto

Aplikacja mobilna Sympto na Android, iOS i Windows Phone (niedostępna) bazuje na Symptotermii — metodzie opracowanej przez twórców programu. Ma zaimplementowane reguły poporodowe, co rzadko się zdarza w tego typu aplikacjach.

[Wykres  cyklu w aplikacji Sympto]

Lady Cycle

Aplikacja mobilna Lady Cycle na Android opiera się na metodzie Sensiplan. Podobnie jak omówiona wyżej aplikacja myNFP, Lady Cycle ma wiarygodną automatyczną interpretację.

[Wykres cyklu w aplikacji Lady Cycle]

myWonder

Aplikacja mobilna myWonder (ang.) na Android i iOS bazuje wiernie na metodzie Sensiplan, ale jej rzetelność nie jest potwierdzona zewnętrznymi testami. Kartę cyklu można zapisać w formacie PDF.

[Karta cyklu w aplikacji myWonder]

Ovy

Aplikacja mobilna Ovy (po niemiecku) na Android i iOS opiera się wiernie na metodzie Sensiplan, ale jej rzetelność nie jest potwierdzona zewnętrznymi testami.

[Wykres cyklu w aplikacji Ovy]

OvuView

Aplikację mobilną OvuView opisałam w osobnym wpisie.

[Wykres cyklu w aplikacji OvuView]

My Fertility Charts

Program desktopowy Hormonal Forecaster (ang.) lub online My Fertility Charts (ang.) z aplikacją mobilną na Android i iOS nie opiera się na konkretnej metodzie rozpoznawania płodności. Ma wbudowaną automatyczną interpretację cyklu.

[Wykres cyklu w programie online My Fertility Charts]

Fertility Diary

Aplikacja Fertility Diary na systemy Windows i Windows Phone (niedostępna) ma dość surowy algorytm interpretacji temperatury. W porównaniu do innych aplikacji stosuje obliczenia kalendarzowe tylko w minimalnym stopniu. Umożliwia nadpisanie daty owulacji.

[Wykres cyklu w aplikacji Fertility Diary]

Inne aplikacje

Poniższe aplikacje nie są powiązane z żadną konkretną metodą rozpoznawania płodności, mają wbudowaną niewiarygodną automatyczną interpretację cyklu i nie umożliwiają samodzielnej interpretacji. Jeśli zdecydujesz się na jeden z poniższych programów, powinnaś prowadzić równolegle papierową kartę obserwacji lub elektroniczną wersję na laptopie lub komputerze stacjonarnym. W większości przypadków mało czytelny wykres może znacznie utrudniać ewentualną interpretację w programie graficznym. Zapisując codziennie objawy w aplikacji, możesz przepisywać je na tradycyjną kartę raz na kilka dni lub dopiero gdy pojawi się konieczność dokładnej interpretacji. Ignoruj wskazania tych programów, bo w większości przypadków bazują na niesprawdzonych regułach i uproszczonych obliczeniach kalendarzowych.

Uwaga! Programy opierające się na konkretnych metodach — w tym inne niż wspomniane powyżej — są wymienione wśród linków dotyczących danych metod.

Uwzględniłam tylko aplikacje pokazujące wykres temperatury wraz ze śluzem.

Źródła

  1. Marguerite Duane i in., The Performance of Fertility Awareness-based Method Apps Marketed to Avoid Pregnancy, „The Journal of the American Board of Family Medicine”, 29, 2016, 4, s. 508–511.