Jak dostosować aplikację Read Your Body do swojej metody?

Nie pamiętasz, o co chodzi w cyklu miesiączkowym i metodach rozpoznawania płodności? Zajrzyj najpierw do tych artykułów:

Uwaga! Wpis w trakcie aktualizacji. Aplikacja została niedawno zaktualizowana i choć funkcjonalność jest względnie podobna, zdjęcia w tym wpisie nie oddają w 100% jej obecnego wyglądu i tłumaczenia. Aktualny wygląd kart obserwacji znajdziesz we wpisach Na czym polega metoda Billingsa? i Czy antykoncepcja hormonalna leczy?.

Wiele kobiet marzyło o aplikacji, która umożliwiłaby im prowadzenie dokładnych obserwacji cyklu w telefonie. To pragnienie doprowadziło do założenia w Wielkiej Brytanii organizacji non-profit The Body Literacy Collective (ang.). Zaczęła ona opracowywać aplikację, która umożliwiałaby w pełni samodzielną interpretację cyklu i którą można by swobodnie dostosować do wybranej metody rozpoznawania płodności. W ten sposób powstała aplikacja Read Your Body (RYB, ang.) na Android i iOS. Oprócz samodzielnej interpretacji i dużych możliwości personalizacji wyróżnia się prywatnością danych. Twórcy nie mają do nich dostępu i nie sprzedają ich, co ma miejsce w przypadku innych komercyjnych programów. Z tego względu aplikacja jest płatna. Jednocześnie cena jest relatywnie niewielka — około dwa razy mniejsza niż większości zagranicznych programów. Aplikacja jest dostępna w języku polskim.

Dla części użytkowniczek istotna jest też integracja z termometrem Tempdrop. Na uwagę zasługuje możliwość zapisywania dwóch wykresów temperatury, które użytkowniczki chętnie wykorzystują podczas pierwszych dwóch miesięcy korzystania z Tempdropa. Mogą wtedy zapisywać w jednej aplikacji zarówno wskazania Tempdropa (zanim algorytm zacznie być względnie wiarygodny), jak i standardowe pomiary zwykłym termometrem. Jeśli korzystasz z Tempdropa, RYB stanowi lepszy wybór niż popularne OvuView ze względu na samodzielną interpretację. RYB umożliwia import danych z OvuView.

Najlepszym wyborem nadal pozostają oficjalne aplikacje, ale (w kontekście popularnych w Polsce metod objawowo-termicznych):

  • nie ma takiej aplikacji do metody angielskiej,
  • program Moje Cykle do metody LMM nie jest przeznaczony do stosowania na urządzeniach mobilnych, natomiast amerykańska aplikacja PeakDay (ang.) jest dość droga i umożliwia samodzielną interpretację jedynie w wąskim zakresie,
  • jeśli stosujesz metodę Rötzera, masz do dyspozycji aplikację INER Cycle, ale część użytkowników ma względem niej zastrzeżenia z uwagi na problemy techniczne.

Aplikacja sprawdzi się świetnie u kobiet, które:

  • pragną interpretować swoje cykle samodzielnie na smartfonie,
  • dbają o bezpieczeństwo i prywatność swoich danych,
  • marzą o jak największych możliwościach personalizacji wykresu,
  • chcą śledzić swoje objawy i nawyki w rozbudowanym programie typu „habit tracker”,
  • korzystają z termometru Tempdrop,
  • prowadzą równolegle karty wg jednej z metod objawowo-termicznych oraz metody Billingsa lub Modelu Creighton i chciałyby widzieć wszystkie obserwacje na jednym wykresie.

Na uwagę zasługuje też rozbudowana tabela ze statystykami cykli.

Przez wiele lat żaden program mnie nie przekonywał i długo prowadziłam obserwacje w mobilnym Excelu, który mogłam dostosować do swoich potrzeb. RYB mnie zachwyciła i obecnie stosuję ją do zapisu i interpretacji moich cykli. Zdecydowanie polecam! Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zachęcam do kontaktu — jestem jedną z beta-testerek i tłumaczek aplikacji.

Import danych

Aplikacja umożliwia import danych z kilku popularnych programów — OvuView, Kindary, Fertility Friend, FEMM, Clue, Natural Cycles i aplikacji Tempdrop. Aby załadować dane, należy najpierw wyeksportować je z wybranej aplikacji i zapisać na dysku, a następnie otworzyć zakładkę „Baza danych” w menu RYB i wybrać opcję „Import”.

[Zdjęcie RYB — import danych]

Ustawienia obserwacji (przede wszystkim śluzu) powinny być dostosowane do aplikacji, z której eksportujesz dane. Więcej informacji możesz znaleźć na stronie readyourbody.zendesk.com (ang.).

Jak przeprowadzić samodzielną interpretację?

RYB nie ma wbudowanej automatycznej interpretacji cyklu. Dysponuje różnymi parametrami, które można wykorzystać przy samodzielnej interpretacji:

  • początek płodności wg obliczeń, np. reguły Döringa,
  • początek płodności wg śluzu,
  • dzień szczytu (który można wyznaczać wielokrotnie, co przydaje się m.in. po porodzie),
  • koniec płodności wg śluzu,
  • dzień wzrostu temperatury,
  • poziom linii niższych temperatur,
  • opcjonalna linia poziomu wyższego,
  • opcjonalne zakreślenie temperatur wzrostowych,
  • koniec płodności wg temperatury.
[Zdjęcie RYB — interpretacja śluzu]

Aby wskazać poziom niższych temperatur, należy kliknąć na ikonę wykresu w lewym górnym rogu w podglądzie karty.

Na podstawie wskazanych dni początku i końca płodności wg obliczeń, śluzu i temperatury aplikacja zaznacza kolorem okres płodności (tzn. koloruje na jasnożółto dni płodne w rubryce współżycia). Można tę opcję wyłączyć i zamiast tego samodzielnie wskazywać początek i koniec płodności lub codziennie wybierać status płodności, lub zupełnie zrezygnować z tej funkcji.

[Zdjęcie RYB — zaznaczanie okresu płodności]

Aplikacja nie umożliwia jednak odliczania sześciu niższych temperatur. Można w tym celu utworzyć własne pole tekstowe.

Tworząc własne rubryki, można wybrać różne opcje:

  • emoji — ikony (każdego dnia można wybrać inną),
  • natężenie — mało, średnio, dużo,
  • wynik testu — negatywny, pozytywny lub wątpliwy,
  • tekst/liczby — trzy litery lub cyfry,
  • przełącznik — tak/nie (w tym dniu program zaznacza wskazaną z góry ikonę).
[Zdjęcie RYB — tworzenie nowej własnej rubryki]

Na uwagę zasługują też trzy wbudowane rubryki do krótkich notatek — „1. notatka”, „2. notatka” i „3. notatka” (można zmienić ich nazwy na bardziej odpowiednie, np. „Opis śluzu”, „Odczucie”, „Wygląd”, „Zakłócenia” lub "„Notatki”). Wyświetlają na karcie obserwacji cyklu krótki tekst, który użytkowniczki chętnie wykorzystują do słownego opisu śluzu lub zakłóceń. Dostępna jest też rubryka „Dziennik”, w której można zapisać znacznie dłuższą notatkę, która jednak nie wyświetla się na karcie.

Jak dostosować aplikację do wybranej metody?

W menu w zakładce „Ustawienia” (dostępnej po kliknięciu ikony menu w lewym dolnym rogu) znajdziesz różne opcje.

[Zdjęcie RYB — ustawienia]

Zakładka „Twoje rubryki” umożliwia wybranie objawów, które chcesz obserwować i ich kolejność w formularzu danych. Po kliknięciu opcji „Na karcie cyklu” możesz zmienić ich kolejność na karcie obserwacji cyklu.

[Zdjęcie RYB — Twoje rubryki]

Obserwacje śluzu przedstawiane są w formie słupków. Domyślnie wbudowane opcje to brak śluzu, śluz gorszej jakości i śluz lepszej jakości. Można je jednak zmienić (klikając ikonę kółka zębatego w polu wydzieliny w formularzu danych) i wskazać do sześciu własnych opcji, wybierając różne kolory i wysokości słupków. Osobno są też dostępne obserwacje odczuć. Można również wykorzystać własne rubryki.

Poniżej przedstawiam propozycje, jak dostosować aplikację do popularnych metod rozpoznawania płodnoścci. Starałam się wykorzystać funkcje aplikacji, aby wpisywanie danych było wygodne i intuicyjne, a statystyki były prawidłowo obliczane. Jeśli masz ochotę, możesz stworzyć więcej własnych pól i znacznie dokładniej upodobnić wykres do oryginalnej karty.

Metoda LMM

Niestety aplikacja nie umożliwia wskazania symboli stosowanych w metodzie LMM. Możesz zamiast nich wybrać inne ikony dostępne we własnej rubryce typu „Emoji”. Dodatkowo możesz stworzyć własne rubryki „Odczucia” i „Cechy”, jako typ wartości wybierając tekst. Każdego dnia możesz wpisać odpowiedni skrót, korzystając z klawiatury. Najłatwiej jednak wykorzystać wbudowane pola śluzu. W tym celu najpierw zmień nazwy dostępnych kategorii śluzu na cechy stosowane w metodzie LMM: N (brak śluzu), L (lepki) i R (rozciągliwy).

[Zdjęcie RYB — śluz wg metody LMM]

Następnie zmień nazwy odczuć na s (sucho), w (wilgotno) i m/śl (mokro lub ślisko).

[Zdjęcie RYB — odczucia wg metody LMM]

W ten sposob będziesz mogła zaznaczyć odpowiednią kategorię jednym kliknięciem.

[Zdjęcie RYB — wpisywanie danych wg metody LMM]

Jeśli obserwujesz szyjkę macicy, możesz ukryć opcje wysokości i nachylenia.

[Zdjęcie RYB — ustawienia szyjki macicy]

Aby wyświetlić linię poziomu wyższego i zakreślić temperatury wzrostowe, trzeba włączyć te opcje w ustawieniach temperatury, klikając ikonę kółka zębatego w polu temperatury w formularzu danych.

[Zdjęcie RYB — ustawienia temperatury]

Poniższa grafika przedstawia przykładowy wykres zapisany zgodnie z powyższymi ustawieniami.

[Wykres cyklu w RYB — wg metody LMM]

Metoda angielska

W celu zapisu odczuć i wyglądu śluzu możesz też utworzyć własną rubrykę typu „przełącznik” (tak/nie) oznaczające kolejne cechy śluzu i odczuć. Dla łatwego odróżnienia możesz wybrać inne ikony dla oznaczenia braku śluzu oraz objawów lepszej i gorszej jakości, podobnie jak na karcie papierowej objawy lepszej jakości są zaznaczone ciemniejszym kolorem. Najłatwiej jednak wykorzystać wbudowane pola śluzu (znajdziesz je w ustawieniach w zakładce „Twoje rubryki”). W tym celu najpierw usuń domyślne kategorie śluzu i dodaj własne: „mętny” i „lepki, gęsty” na drugim poziomie oraz „przejrzysty” i „rozciągliwy” na trzecim poziomie. Dodaj też określenie „Brak śluzu” na pierwszym poziomie, bo — chociaż oryginalna karta go nie zawiera — w przeciwnym wypadku interpretacja śluzu będzie niedostępna.

[Zdjęcie RYB — śluz wg metody angielskiej]

Wykorzystaj też wbudowane pole odczuć.

[Zdjęcie RYB — odczucia wg metody angielskiej]

W ten sposob będziesz mogła zaznaczyć odpowiednią kategorię jednym kliknięciem.

[Zdjęcie RYB — wpisywanie danych wg metody angielskiej]

Jeśli zachowasz włączoną opcję zaznaczania okresu płodności typu „Standard” i będziesz zaznaczała początek płodości wg obliczeń, dzień wystąpienia pierwszego śluzu oraz koniec płodności wg śluzu i temperatury, program wizualnie wskaże na karcie te dni — podobnie jak na oryginalnej karcie wpisuje się odpowiednie dni z boku karty. Na przykładowym wykresie na dole w rubryce współżycia dni płodne są zaznaczone na żółto (podobnie jak „P” w rubryce „Dni płodne” na oryginalnej karcie), a wyżej krzyżykami (w nowej wersji aplikacji — odpowiednimi ikonami) zaznaczony jest początek i koniec płodności wg różnych wskaźników: w pierwszej linijce wg obliczeń i temperatury, a w drugiej — wg śluzu.

[Wykres cyklu w RYB — wg metody angielskiej]

Metoda Rötzera

Możesz stworzyć własne pola tekstowe — „Cechy S” i „S”. Dzięki temu każdego dnia możesz wpisać odpowiedni skrót, korzystając z klawiatury. Możesz też wykorzystać wbudowane pole śluzu (znajdziesz je w ustawieniach w zakładce „Twoje rubryki”), by oznaczyć dzień szczytu. W tym celu najpierw usuń domyślne kategorie śluzu i dodaj własną „Szczyt”. Ustaw je nad wykresem temperatury. W tym celu wybierz w ustawieniach „Twoje rubryki” i następnie opcję „Na karcie cyklu” w prawym, górnym rogu. Rubryki możesz przesuwać za pomocą gestów. Dokładny, słowny opis śluzu możesz wpisać we wbudowane pole notatek. W celu opisu śluzu wewnętrznego stwórz własne rubryki typu przełącznik: „V (szyjka)” i „Szczyt (szyjka)” oraz pole tekstowe „S (szyjka)”, gdzie możesz wpisywać skróty śluzu tak, jak na karcie papierowej.

Zwróć uwagę, że w aplikacji linie umieszczone są co 0,05°C, a nie 0,1°C jak na oryginalnej karcie. W tej sytuacji trzecia wyższa temperatura powinna znajdować się cztery kratki nad linią podstawową (4 * 0,05°C = 0,2°C), a nie dwie (2 * 0,05°C = 0,1°C).

[Wykres cyklu w RYB — wg metody Rötzera]

Metody śluzowe

Uwaga! Opisy w aplikacji dotyczą metod objawowo-termicznych i mogą wprowadzić w błąd początkujące użytkowniczki metody Billingsa i Modelu Creighton.

Aplikację można też dostosować do metod śluzowych — metody Billingsa i Modelu Creighton. W tym celu należy włączyć w ustawieniach w zakładce „Twoje rubryki” opcję „Znaczki”, dzięki której zamiast słupków śluzu wyświetlają się kolorowe znaczki z symbolem dziecka. Jeśli dodatkowo obserwujesz temperaturę, możesz bez problemu włączyć tę opcję w ustawieniach. W takiej sytuacji najlepiej włącz też zwykły objaw śluzu, bo w poszczególnych metodach różnie wyznacza się dzień szczytu. Nie mieszaj reguł! Wyznacz osobno dzień szczytu na znaczkach z dzieckiem wg metody śluzowej i osobno — w polu „Śluz” wg metody objawowo-termicznej.

Do opisu śluzu wg metody Billingsa najlepiej używać pola notatek — albo tylko jednej („Opis wydzieliny”), albo dwóch („Odczucie” i „Wygląd”).

[Wykres cyklu w RYB — wg metody Billingsa]

Do opisu śluzu wg Modelu Creighton można wykorzystać własne rubryki typu tekst/liczby (np. „Rozciągliwość”, „Przejrzystość”, „Lubrykacja”, „Częstotliwość” i „Krwawienie”).

[Wykres cyklu w RYB — wg Modelu Creighton]