Jak dostosować aplikację Kindara do swojej metody?

Nie pamiętasz, o co chodzi w cyklu miesiączkowym i metodach rozpoznawania płodności? Zajrzyj najpierw do tych artykułów:

Uwaga! Użytkowniczki aplikacji Kindara alarmują, że miewa ona problemy techniczne, a centrum pomocy nie odpowiada na zgłoszenia. Aplikacja nie była też od dłuższego czasu aktualizowana.

Wiele kobiet marzy o aplikacji, która umożliwiłaby im prowadzenie dokładnych obserwacji cyklu w telefonie. Choć w sklepach można znaleźć mnóstwo programów, większość z nich nie nadaje się do rzetelnego rozpoznawania płodności, bo:

 • oferuje tylko automatyczną, często błędną interpretację,
 • umożliwia samodzielną interpretacją w bardzo niewielkim zakresie (zwykle na zasadzie wskazania „dnia owulacji”),
 • ogranicza zapis śluzu do kilku podstawowym kategorii bez odczuć,
 • przedstawia dane na mało czytelnym wykresie.

Najlepszym wyborem wydają się oficjalne aplikacje, ale (w kontekście popularnych w Polsce metod objawowo-termicznych):

 • nie ma takiej aplikacji do metody angielskiej,
 • program Moje Cykle do metody LMM nie jest przeznaczony do stosowania na urządzeniach mobilnych, natomiast amerykańska aplikacja CycleProGo (ang.) jest dość droga i umożliwia samodzielną interpretację jedynie w wąskim zakresie,
 • jeśli stosujesz metodę Rötzera, masz do dyspozycji aplikację INER Cycle. Jeśli z jakichś względów Ci nie odpowiada, znów stoi przed Tobą niełatwa decyzja.

Przetestowałam wiele programów i moim zdaniem jedną z lepszych aplikacji mobilnych jest Kindara (ang.), dostępna na Android i iOS. Opiera się na metodzie TCOYF, więc przed instalacją warto zastanowić się, jak dostosować jej funkcje do swojej metody.

Do podobnego wniosku doszli twórcy metody SymptoPro, polecając Kindarę jako jedną z lepszych aplikacji dostępnych na rynku. Jednocześnie w osobnym dokumencie przedstawiają swoje zalecenia odnośnie do odpowiedniego zapisu objawów (PDF, 650 KB, ang.).

Warto zaznaczyć, że aplikacja jest dostępna tylko w języku angielskim.

Jak wyłączyć automatyczną interpretację?

Kindara oferuje uproszczoną, automatyczną interpretację cyklu. Można ją wyłączyć, by nie powodowała nieuzasadnionych wątpliwości.

W pierwszej kolejności podczas tworzenia konta odznacz opcję „Forecast my future periods” („Przewiduj moje przyszłe miesiączki”).

[Zdjęcie aplikacji Kindara — wyłączanie przewidywania miesiączek]

Następnie w ustawieniach („Settings”) odznacz opcje „Period Prediction” („Przewidywanie miesiączek”) i „Automatic Cycle Start” (automatyczne wyznaczanie początku nowego cyklu). Na pierwszy rzut oka automatyczne wyznaczanie początku nowego cyklu może wydawać się przydatne, ale nie sprawdza się w przypadku krwawień śródcyklicznych i może wtedy wprowadzić Cię w błąd.

[Zdjęcie aplikacji Kindara — wyłączanie przewidywania miesiączek i automatycznego wyznaczania początku nowego cyklu]

Aby samodzielnie wskazać początek nowego cyklu, wystarczy wprowadzając obserwacje pierwszego dnia, zaznaczyć opcję „Start New Cycle” („Rozpocznij nowy cykl”) w dziale „Menstruation” („Miesiączka”).

[Zdjęcie aplikacji Kindara — samodzielne wskazywanie początku nowego cyklu]

Jak przeprowadzić samodzielną interpretację?

Kindara umożliwia wyznaczenie trzech parametrów najbardziej niezbędnych do przeprowadzenia interpretacji cyklu:

 • dnia szczytu,
 • dnia wzrostu temperatury,
 • poziomu linii niższych temperatur.

Nie umożliwia jednak zaznaczenia początku i końca okresu płodności.

Aby wyznaczyć dzień szczytu, wejdź w edycję obserwacji wybranego dnia i zaznacz opcję „Peak Day” („Dzień szczytu”) w dziale „Cervical Mucus” („Śluz szyjkowy”). Dzień szczytu można wyznaczyć raz w cyklu. Jeśli stosujesz poporodową regułę szczytu, wcześniejsza interpretacja śluzu zniknie. Jednocześnie Kindara, w przeciwieństwie do innych aplikacji, po każdym dniu szczytu odlicza 4 dni, dzięki czemu nawet w takiej sytuacji możesz poprawnie zinterpretować swoje objawy.

[Zdjęcie aplikacji Kindara — wskazywanie dnia szczytu]

Interpretując temperaturę, masz do dyspozycji dwie funkcje: dzień wzrostu temperatury i linię niższych temperatur. Aby wyznaczyć dzień wzrostu temperatury, wejdź w edycję obserwacji wybranego dnia i zaznacz opcję „Temperature Shift” („Wzrost temperatury”) w dziale „Temperature” („Temperatura”). Dzień wzrostu temperatury można wyznaczyć raz w cyklu. Od tego dnia jest liczona faza lutealna i kolejne temperatury są zaznaczane większymi kropkami.

[Zdjęcie aplikacji Kindara — wskazywanie dnia wzrostu temperatury]

Ustalenie poziomu linii niższych temperatur jest trudniejsze. W tym celu trzeba w widoku wykresu przyłożyć palec do ekranu, a następnie, gdy pokaże się linia, przesunąć ją w odpowiednie miejsce, nie odrywając palca od ekranu. Możesz mieć trudność z uzyskaniem widocznej linii, ustawieniem jej w odpowiednim miejscu lub przypadkowym przemieszczeniem jej podczas oglądania wykresu. Jeśli wyznaczenie linii niższych temperatur jest dla Ciebie technicznie trudne w aplikacji mobilnej, możesz skorzystać z wersji online, gdzie możesz wpisać poziom linii za pomocą klawiatury. W tym celu musisz zalogować się na swoje konto na stronie app.kindara.com (ang.) i otworzyć wykres wybranego cyklu. Pod wykresem znajduje się dział „Advanced Analytics” (zaawansowane funkcje), w którym możesz zmienić wartości wszystkich wcześniej omówionych parametrów (dnia wzrostu temperatury, dnia szczytu i poziomu linii niższych temperatur). W tym celu wystarczy kliknąć na odnośnik „edit” („edytuj”) obok wybranej funkcji. W przypadku linii niższych temperatur jest to „Coverline”.

[Wykres cyklu w aplikacji Kindara — wersja online]

Wersja online nie umożliwia edycji poszczególnych dni. Możesz w niej wykonać zdjęcie całego cyklu — bardziej czytelne niż w telefonie — i udostępnić je nauczycielowi lub wstawić na forum.

Jak dostosować aplikację do wybranej metody?

Największy problem może sprawiać poprawny zapis obserwacji śluzu. Prowadzenie obserwacji odczuć jest możliwe tylko w płatnej wersji Premium. W darmowej wersji możesz przypisać śluz do jednej z poniższych kategorii:

 • „Sticky” (lepki),
 • „Creamy” (kremowy),
 • „Eggwhite” (białko jaja),
 • „Watery” (wodnisty).

Możesz też zaznaczyć, czy danego rodzaju śluzu było mało, średnio lub dużo. W popularnych metodach objawowo-termicznych jest to zbędna funkcjonalność, bo ilość śluzu nie ma w nich znaczenia.

Dodatkowo możesz utworzyć własne pola („Custom”). W darmowej wersji może być ich maksymalnie cztery i tylko jako obecność lub nieobecność danego parametru. W wersji Premium możesz też np. śledzić jego ilość.

Poniżej przedstawiam propozycje, jak dostosować aplikację w darmowej wersji do popularnych metod objawowo-termicznych.

Metoda LMM

Dostosowanie Kindary do metody LMM jest dość łatwe. Cechy śluzu możesz zapisywać za pomocą dostępnych kategorii:

 • brak śluzu (N) jako „None” (brak),
 • śluz lepki (L) jako „Sticky”, zaznaczając zawsze dużą (lub małą) ilość,
 • śluz rozciągliwy (R) jako „Eggwhite”, zaznaczając zawsze dużą (lub małą) ilość.

W celu zapisu odczuć możesz utworzyć cztery własne pola:

 • sucho (s),
 • wilgotno (w),
 • mokro (m),
 • ślisko (śl).
[Wykres cyklu w aplikacji Kindara — wg metody LMM]

Metoda angielska

Trudno dokładnie odwzorować kartę metody angielskiej w Kindarze. Najprościej wykorzystać powyższy schemat z metody LMM. Wygląd śluzu możesz zapisywać za pomocą dostępnych kategorii:

 • śluz lepki i mętny jako „Sticky”, zaznaczając zawsze dużą (lub małą) ilość,
 • śluz rozciągliwy lub przejrzysty jako „Eggwhite”, zaznaczając zawsze dużą (lub małą) ilość.

W celu zapisu odczuć i wyglądu śluzu możesz utworzyć trzy własne pola:

 • sucho,
 • wilgotno,
 • mokro/ślisko/naoliwienie.
[Wykres cyklu w aplikacji Kindara — wg metody angielskiej]

Metoda Rötzera

Dostosowanie Kindary do metody Rötzera wydaje się najtrudniejsze, ponieważ w przeciwieństwie do wyżej omówionych metod nie przypisuje się w niej śluzu i odczuć do kilku określonych kategorii. W tej sytuacji możesz potraktować ilość śluzu jako jakość. W ten sposób rosnące słupki na wykresie będą obrazować nie tyle ilość śluzu, co jego lepszą jakość. Jednocześnie zwróć uwagę, że zarówno oryginalnie w aplikacji, jak i w poniższej propozycji „Eggwhite” i „Watery” oznaczają śluz lepszej jakości, mimo że różnią się rozmiarem i kolorem. Jeśli po śluzie typu „Watery” występuje śluz „Eggwhite”, w typowej sytuacji dzień szczytu przypadnie w ostatnim dniu z obserwacją „Eggwhite” — mimo że w aplikacji jej słupek jest niższy od poprzedniego.

 • Kategorię „Sticky” możesz potraktować jako odczucia bez widocznego śluzu:

  • mała ilość może oznaczać odczucie wnikliwej obserwacji (w),
  • duża ilość może oznaczać odczucie zewnętrznej wilgotności (wl).
 • Kategorię „Creamy” możesz potraktować jako śluz gorszej jakości (S):

  • mała ilość może oznaczać śluz najgorszej jakości — skąpy, papkowaty, trudny do określenia,
  • średnia ilość może oznaczać zwykły śluz gorszej jakości (np. S-b, S-ż),
  • duża ilość może oznaczać ciągnący się śluz gorszej jakości.
 • Kategorię „Eggwhite” możesz potraktować jako odczucie mokro-ślisko (mś), zaznaczając zawsze dużą ilość.
 • Kategorię „Watery” możesz potraktować jako śluz dobrej jakości — S-Bj, S-szk i S-pł. Możesz przypisać im kolejne poziomy (oryginalnie w aplikacji służące do określania ilości), ale pamiętaj, że wszystkie te rodzaje śluzu są równoważne w kontekście wyznaczania dnia szczytu.

Dla mnie ze względu na angielskie nazwy bardziej logiczne wydaje się zaznaczanie śluzu typu Bj, szk i pł jako „Eggwhite”, a odczucia mokro-ślisko jako „Watery”. Wszystkie te rodzaje obserwacji są dobrej jakości, więc nie ma to znaczenia.

Jest to oczywiście propozycja. Jeśli zdecydujesz się prowadzić obserwacje w taki sposób, najlepiej zapisz sobie osobno, co oznaczają poszczególne rodzaje śluzu, aby móc potem bez problemu je odtworzyć lub wyjaśnić nauczycielowi, jak rozumieć Twoje zapiski.

Wskazując dzień wzrostu temperatury, wybierz pierwszy dzień wyższej temperatury po szczycie (pomijając temperatury przedwcześnie podwyższone). W ten sposób ułatwisz sobie interpretację i uzyskasz odliczanie fazy lutealnej zgodne z metodą Rötzera.

[Wykres cyklu w aplikacji Kindara — wg metody Rötzera]