Czy muszę mieć regularne cykle, by móc stosować NPR?

Nie pamiętasz, o co chodzi w cyklu miesiączkowym i metodach rozpoznawania płodności? Zajrzyj najpierw do tych artykułów:

Nie, nie musisz mieć regularnych cykli, by móc stosować NPR. Nieregularne cykle utrudniają jednak stosowanie metod rozpoznawania płodności z kilku względów.

Wolniejsza nauka

Regularne cykle przypominają książkowe przykłady i łatwo w nich zastosować typowe reguły. W nieregularnych cyklach objawy płodości mogą być mniej czytelne i mogą pojawiać się wielokrotne łaty śluzu (czyli dni, w których pojawia się śluz, ale nie dochodzi do owulacji i wzrostu temperatury). Powód, dla którego cykle są nieregularne, może też przyczyniać się do innych nieprawidłowości, np. zębatego wykresu temperatury, opóźnionego lub słabego wzrostu, krótkiej fazy lutealnej bądź nietypowego obrazu śluzu. Dodatkowo w wyniku dłuższego niż normalnie oddziaływania estrogenów może pojawić się stała wydzielina.

Jeśli masz nietypowe cykle, najlepiej współpracuj z nauczycielem.

Dowiedz się więcej: Jak zacząć?

Dłuższy okres płodności

W długich, nieregularnych cyklach metody wskazują większą liczbę dni potencjalnie płodnych wymagających wstrzemięźliwości przy unikaniu ciąży. Wynika przede wszystkim z faktu, że większość popularnych metod objawowo-termicznych stosuje kalendarzowe obliczenia jako jeden ze wskaźników początku okresu płodności, pozwalając przyjąć tylko kilka dni niepłodności przedowulacyjnej (głównie podczas miesiączki). W wydłużonych cyklach może to przekładać się na wiele tygodni abstynencji seksualnej. W praktyce, o ile w typowym cyklu średniej długości okres płodności trwający półtora tygodnia przeplata się z okresem niepłodności trwającym 2,5 tygodnia, o tyle w wydłużonym cyklu rytm płodności może kształtować się tak: miesiąc potencjalnej płodności (lub jeszcze dłużej) i tydzień niepłodności. Z uwagi na stałą wydzielinę okres płodności może być jeszcze bardziej wydłużony.

Jeśli chcesz mieć więcej dni niepłodnych w nietypowych cyklach, możesz nauczyć się jednej z metod śluzowych — metody Billingsa lub Modelu Creighton, które nie korzystają z reguł kalendarzowych i ułatwiają ustalenie PMN.

Dowiedz się więcej: Którą metodę wybrać?

Niższa skuteczność

W przypadku długich i nieregularnych cykli znacznie przedłużony okres potencjalnej płodności może się wiązać z większą pokusą współżycia w tym czasie — dlatego skuteczność rozpoznawania płodności jest wtedy niższa. Przy konsekwentnym stosowaniu reguł skuteczność jest identyczna.

Jeśli chcesz uniknąć pomyłki w interpretacji długiego cyklu, musisz pozbyć się myślenia kalendarzowego. Wiele kobiet zakłada, że jeśli nie miały wzrostu temperatury ok. 14. dnia cyklu, to nie będą już miały owulacji aż do kolejnej miesiączki. Podejmują współżycie, mimo że nie ustaliły niepłodności poowulacyjnej, co może prowadzić do nieplanowanej ciąży. Pamiętaj, że dopóki nie ustalisz szczytu śluzu i wzrostu temperatury, dopóty możesz spodziewać się owulacji — nawet jeśli Twój cykl trwa już wiele tygodni i pojawił się już w nim śluz lepszej jakości. Zwróć uwagę, że krwawienie nie „resetuje” cyklu. Prawdziwa miesiączka występuje pod koniec fazy lutealnej po potwierdzeniu szczytu śluzu i wzrostu temperatury. Inne krwawienia — chociaż mogą wyglądać tak samo jak miesiączka — nazywamy śródcyklicznymi. Mogą towarzyszyć owulacji i być czasem najwyższej płodności.

Dobra znajomość reguł nie zawsze jednak zapewnia wysoką skuteczność. Jeśli zachowanie wstrzemięźliwości w długim okresie potencjalnej płodności sprawia Ci problem — nawet okazjonalnie — metody śluzowe mogą okazać się dla Ciebie lepszym wyborem niż metody objawowo-termiczne. Skuteczna jest ta metoda, którą faktycznie będziesz stosować.

Źródła

  1. Elizabeth Raith, Petra Frank, Günter Freundl, Naturalne metody planowania rodziny. Poradnik medyczny, tłum. Piotr Bruszewski, Andrzej Klejewski, wyd. 1, Springer PWN, Warszawa 1997, s. 23–24, 156–161, 173.