Czy mogę nauczyć się rozpoznawania płodności online?

Nie pamiętasz, o co chodzi w cyklu miesiączkowym i metodach rozpoznawania płodności? Zajrzyj najpierw do tych artykułów:

Wiele osób rozpoczyna naukę rozpoznawania płodności, czytając artykuły w Internecie. To może być dobry wstęp, aby zorientować się, na czym polega rozpoznawanie plodności i którą metodę wybrać. Niektórzy poprzestają wyłącznie na tych skrótowych informacjach i podpowiedzi aplikacji. Niestety, jest to prosta droga do popełnienia błędów zarówno w obserwacji objawów, jak i zapisie, i interpretacji. Może skutkować nieplanowaną ciążą (pamiętaj, że badania nad skuteczością metod były prowadzone na dobrze przeszkolonych użytkownikach) bądź frustracją, gdy z powodu niepewności lub mylnych informacji wydłuża się niepotrzebnie okres płodności.

Artykuły i filmiki w Internecie są zbyt skrótowe, byś dzięki nim mogła nauczyć się rozpoznawania płodności. To tak, jakbyś próbowała opanować jazdę samochodem na podstawie tekstu z gazety. Dostajesz tylko podstawowe informacje w pakiecie z nadmiernym entuzjazmem lub uprzedzeniami twórcy. Nie masz z kim wyjaśnić swoich wątpliwości. Możesz też nie uświadomić sobie, że źle rozumiesz daną zasadę. Jeśli będziesz szukać pomocy na forach lub w mediach społecznościowych, możesz spotkać osoby w podobnej sytuacji. W ten sposób rozprzestrzeniają się błędne przekonania — zbyt beztroskie (np. „lepki śluz jest niepłodny”, „przed pierwszą miesiączką po porodzie nie da się zajść w ciążę”) lub zbyt surowe (np. „nie można współżyć w fazie niepłodności przedowulacyjnej”, „po porodzie nie da się stosować metod rozpoznawania płodności”).

W pierwszej kolejności warto kupić sobie podręcznik wybranej metody. Pomoże on wyjaśnić podstawowe wątpliwości. Najlepiej jednak uczyć się pod okiem nauczyciela, który odpowie na pytania wykraczające poza książkę, rozjaśni zagadnienia, które autor potraktował zbyt skrótowo i przede wszystkim pomoże Ci zastosować reguły w praktyce. „Dobrze, ale”, możesz pomyśleć, „mieszkam na wsi, mam małe dzieci i nie mam możliwości spotkać się z nauczycielem” lub „konsultowałam się już z nauczycielem przy mojej parafii i w ogóle mi nie pomógł”. Na szczęście w dobie Internetu nie trzeba się już opierać wyłącznie na spotkaniach twarzą w twarz. Kurs lub konsultacje online dają Ci szansę uzyskania porady od doświadczonego nauczyciela, który może być w stanie Ci pomóc. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do poradni kościelnych nauka online jest płatna.

Dowiedz się więcej: Jak zacząć?

Kurs i konsultacje w formie wideorozmowy

Obecnie wieu nauczycieli oferuje konsultacje online, np. przez Skype, Zoom lub inne programy tego typu. Dzięki temu odległość już nie gra roli i możesz porozmawiać z nauczycielem nawet z drugiego końca Polski. Tę możliwość mogą też wykorzystać emigrantki, które wolą się uczyć rozpoznawania płodności w ojczystym języku, m.in. by mieć pewność, że wszystko poprawnie rozumieją. Jednocześnie ta forma nauki wciąż wymaga umówienia się na dokładną godzinę i poświęcenia określonego czasu na spotkanie. Na pierwszy rzut oka wydaje się to zupełnie normalne, ale np. dla matek z małymi dziećmi może to stanowić nie lada wyzwanie.

Jeżeli interesuje Cię metoda angielska:

Jeśli wolisz metodę Rötzera:

 • Możesz śledzić, czy INER nie oferuje kursu online.
 • Możesz zapisać się na pełen kurs lub konsultacje online z nauczycielką Anną Koźlik prowadzącą stronę plodna.pl.
 • Możesz skontaktować się z nauczycielką Matyldą Dudzińską poprzez jej stronę trzeciawyzsza.pl.

Wielu innych nauczycieli też udziela konsultacji online! Możesz ich znaleźć m.in. na grupie na Facebooku „NPR - Naturalne Planowanie rodziny”.

Kurs w formie nagrań

Inną dostępną formę nauki stanowią nagrania wideo. W przeciwieństwie do filmikow na YouTube lub w innych serwisach są znacznie bardziej rozbudowane — to nagranie nauczyciela prowadzącego zajęcia. Nagrania mają przybliżyć podstawowe zasady metody, a potwierdzenie interpretacji lub wyjaśnienie wątpliwości odbywa się podczas konsultacji online lub za pomocą maila bądź mediów społecznościowych. Jakie są zalety tego rozwiązania?

 • Możesz zapisać się na kurs przez Internet, bez wychodzenia z domu, rozmów przez telefon lub wysyłania maili.
 • Możesz oglądać nagrania o każdej porze. Choćby i o piątej rano, jeśli wtedy budzi Cię Twoje dziecko. Nie musisz też organizować opieki dla dziecka, by znaleźć czas na spotkanie z nauczycielem.
 • Możesz wracać do poszczególnych nagrań, jeśli dane zagadnienie sprawia Ci większą trudność. Dzięki temu masz szansę lepiej przyswoić sobie informacje.
 • Masz czas, by przemyśleć to, czego się dowiedziałaś. Często pytania przychodzą do głowy dopiero po spotkaniu, po dłuższej analizie świeżo zdobytej wiedzy. Korzystając z nagranego kursu, możesz jeszcze raz obejrzeć daną lekcję. Jeśli nadal masz wątpliwości, możesz je zapisać i zgłosić je później nauczycielowi podczas konsultacji online. Dzięki temu takie spotkanie może być bardziej owocne, bo będziesz do niego dobrze przygotowana.
 • Niektóre osoby mogą krępować się zadawać pytania podczas spotkania twarzą w twarz, zwłaszcza że rozpoznawanie płodności dotyka bardzo intymnej dziedziny życia. Dla wielu ludzi seks i fizjologia to tabu. Inni mogą bać się oceny nauczyciela. Lęk ten może dotyczyć kwestii seksualnych („Czy nie zostanę uznany za dewianta?”), religijnych („Czy nie zostanę uznany za zatwardziałego grzesznika?”) lub personalnych („Czy nie zostanę uznany za głupiego?”). Możesz sobie nawet nie uświadamiać, że kierujesz się podobnymi lękami. Jeszcze inni mają pustkę w głowie i potrzebują czasu, by przemyśleć lekcję. W efekcie nie zadają kluczowych pytań i nie rozjaśniają wątpliwości. W najlepszym wypadku wyjaśnią je na kolejnym spotkaniu. W najgorszym — nie zrozumieją niektórych zasad i np. zajdą w nieplanowaną ciążę, wydłużą niepotrzebnie fazę płodności, przekażą mylne wiadomości innym lub będą zagubieni w kwestiach moralnych.

Oczywiście, jak wszystko, taka forma nauki ma też wady:

 • Jest droższa, bo jest mniej popularna, a przygotowanie kursu (w tym materiały, nagrania, obsługa systemu informatycznego) wymaga od nauczyciela więcej wysiłku.
 • Nie umożliwia zadawania pytań na bieżąco. Niektórzy wolą od razu wyjaśniać problematyczne kwestie. Inaczej mogą zapomnieć, które z nich budziły ich wątpliwości i przyswoić sobie źle pojęte zasady.
 • Może wymagać więcej więcej samodyscypliny, by oglądać uważnie kolejne nagrania i wykonywać ćwiczenia.

Kurs w formie nagrań może więc bardziej odpowiadać osobom, które są trochę nieśmiałe lub wolą samodzielną naukę we własnym tempie.

Metoda angielska

Możesz skorzystać z kursu online „Szansa Poznania”. Kurs prowadzi lekarka — Paulina Biegańska-Szczepaniak. Jeśli przygotowujesz się do ślubu w Kościele katolickim, dostępna jest też przedmałżeńska poradnia online. Zaświadczenie z tej poradni jest ważne na terenie Archidiecezji Poznańskiej, ale ze względu na pandemię może być ważne również w innych miejscach (najlepiej ustalić to z proboszczem). Kurs składa się z trzech zajęć. Każde z nich zawiera po dwie ok. półgodzinne prezentacje i krótki test sprawdzający wiedzę. Po każdej lekcji uczestnik umawia się na konsultacje online przez Zoom, by poukładać sobie zdobytą wiedzę i porozmawiać o własnych obserwacjach. Trzecie spotkanie porusza temat relacji i czynników wpływających na płodność (m.in. diecie). Cena kursu obejmuje materiały i termometr.

Jeśli interesuje Cię ten kurs, możesz skorzystać z kodu calajestespiekna, dzięki któremu kurs będzie Cię kosztował 30 zł mniej!

Metoda Rötzera

INER oferuje e-kurs w formie filmików na YouTube. Jest bardzo tani i omawia podstawowe reguły metody. Może jednak nie wystarczyć w przypadku nietypowych cykli. Zdobytą wiedzę warto później skonsultować z nauczycielem.

Basia Budziak, autorka strony „Jak zrozumieć kobietę?”, oferuje podstawowy kurs Przestań się bać! i kurs poporodowy. Kurs składa się z wielu krótkich, kilkuminutowych filmików. Dzięki temu łatwiej znaleźć na nie czas i w razie potrzeby wrócić do konkretnego tematu. Oprócz nagrań kurs zawiera ćwiczenia w aplikacji INER Cycle i e-book. Za dodatkową opłatą możesz uzyskać indywidualne konsultacje, dostęp do prywatnej grupy na Facebooku oraz dodatkowe materiały (artykuł o innych wskaźnikach płodności, e-book o libido i filmik przeznaczony dla partnera). Basia posługuje się bezpośrednim, potocznym językiem, co może pomóc zrozumieć trudne zagadnienia. Kurs jest neutralny światopoglądowo i nie omawia katolickiej etyki seksualnej.

„Jak zrozumieć kobietę?”, Naturalne Planowanie Rodziny - Kurs Online! (wideo).

Metoda LMM

LMM w Polsce nie oferuje kursu w formie nagrań, ale jej macierzysta organizacja z USA — Couple to Couple League (CCL, ang.) — owszem. Dostępny jest zarówno podstawowy kurs, jak i poporodowy. Są profesjonalnie przygotowane i zawierają interaktywne ćwiczenia. Poszczególne filmiki trwają ok. 10 minut. Omawiają też katolicką etykę seksualną. Przed zakupem weź pod uwagę, że kurs wymaga bardzo dobrej znajomości języka angielskiego i że Amerykanie używają skali Fahrenheita, a nie Celsjusza, więc korzystają z nieco innych zasad. Najlepiej miej przy sobie polski podręcznik.

Wskazówka: 0,05°C to ok. 0,1°F. Poziom wyższy w skali Celsjusza znajduje się o 0,2°C nad poziomem niższym, a w skali Fahrenheita — o 0,4°F. Amerykanie zaokrąglają temperatury do jednego miejsca po przecinku, natomiast używając skali Celsjusza zaokrągla się z dokładnością do 0,05°C.

Dowiedz się więcej: Jak zaokrąglać temperaturę?

Jeśli masz jakieś wątpliwości lub po porodzie musisz ustalić PMN, skonsultuj się z polskimi nauczycielami.

Metody śluzowe

Jeśli chcesz się nauczyć metody Billingsa lub Modelu Creighton, możesz skontaktować się z nauczycielem, by umówić się na kurs w formie wideorozmowy. Ze względu na specyfikę tych metod trudno nauczyć się ich bez bezpośredniego kontaktu z nauczycielem.

Co wybrać?

Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się:

 • Którą metodę wolisz? Jeśli już zaczęłaś uczyć się samodzielnie konkretnej metody, najlepiej kontynuuj naukę pod okiem nauczyciela. Jeśli jeszcze nie wybrałaś metody, możesz zorientować się, czy Twoje znajome nie obserwują cykli lub po prostu wybrać taką, która na pierwszy rzut oka bardziej Ci się podoba.

  Dowiedz się więcej: Którą metodę wybrać?

 • Którą formę nauki wolisz? Nie ma lepszej i gorszej. Dobra jest taka, którą Ty preferujesz. Wolisz uczyć się we własnym tempie? Czy zadawać pytania na bieżąco?