Czy istnieją inne objawy płodności?

Główne objawy płodności to temperatura, śluz i szyjka macicy, ale w cyklu miesiączkowym można też śledzić inne wskaźniki. W większości przypadków nie są jednak w stanie określić stanu płodności z taką dokładnością, jak główne objawy.

Bóle i subiektywne objawy

Do dodatkowych objawów płodności zaliczają się różnego rodzaju bóle i inne subiektywne odczucia:

 • Wiele kobiet odczuwa w pobliżu owulacji ból w boku lub pachwinie, tzw. ból owulacyjny, zwany też bólem jajników. Nie sugeruj się nim jednak w interpretacji, ponieważ może występować nawet do 7 dni przed jajeczkowaniem. Nie musi oznaczać pękania pęcherzyka - czasem jest to reakcja na jego wzrost lub działanie estrogenów.
 • Często po owulacji możesz mieć poczucie, że Twoje piersi są wyjątkowo wypełnione i wrażliwe lub nawet bolą.
 • Możesz notować występowanie lub natężenie bólu menstruacyjnego, zwłaszcza w przypadku bolesnych miesiączek, ponieważ może to pomóc w ewentualnej diagnostyce.
 • Wiele kobiet śledzi również inne, bardziej subiektywne objawy, takie jak wzrost libido, trądzik, wzdęcia, bóle głowy lub pleców czy zmiany nastrojów. Pomaga im to zrozumieć naturę tych symptomów i zdecydować, czy z ich powodu potrzebują szukać pomocy lekarskiej.

Testy hormonalne

Uwaga! Tzw. monitory płodności są słabiej przebadane od zwykłych metod rozpoznawania płodności. Skuteczność podawana przez producenta może dotyczyć wykrywania owulacji w przypadku starań o dziecko, a nie niezawodności urządzenia jako metody unikania ciąży.

Niektóre testy hormonalne są wykorzystywane w metodach objawowo-hormonalnych, ale z użyciem innych reguł niż przewiduje zwykła instrukcja. Mierzą poziomy hormonów rozrodczych takich jak:

Inne zjawiska

Dostępne są urządzenia mierzące inne właściwości fizyczne ciała i na tej podstawie sugerujące stan płodności. Miej na uwadze, że tego typu objawy nie są dobrze przebadane, a badania producenta zwykle dotyczą kobiet starających się o dziecko.

 • Krystalizacja śliny lub śluzu. W fazie płodności ślina i śluz ulegają krystalizacji w kształcie liści paproci. Zjawisko to może być obserwowane za pomocą zwykłego mikroskopu lub tzw. mikroskopu owulacyjnego. Wyniki badań nie potwierdzają możliwości praktycznego wykorzystania tego fenomenu.
 • Zmiany poziomu elektrolitów w ślinie i śluzie. Są mierzone przez urządzenie OvaCue (ang.). Wyniki badań są niejednoznaczne. Urządzenie może się nie sprawdzać w przypadku unikania ciąży. Na podobnej zasadzie działają dopochwowe urządzenia kegg (ang.) i Layla (ang.).

  Dowiedz się więcej: Czy ślina to objaw płodności?

 • Zmiany pH śluzu. W fazie płodności śluz ma wyższe pH. Badanie pH może być pomocne w problemach z oceną jakości śluzu. Praktyczne wykorzystanie tego zjawiska stoi pod znakiem zapytania ze względu na brak badań i precyzyjnych reguł.
 • Zmiany składu potu. Na tej podstawie działa urządzenie OV-Watch, które mierzy stężenie jonów chlorku sodu w pocie na skórze. Mała liczba badań i mieszane recenzje wykluczają na razie szerokie zastosowanie tego typu pomiarów.
 • Zmiany całodobowej temperatury ciała - mierzonej wielokrotnie w ciągu doby, a nie tylko raz, w przeciwieństwie do temperatury poprzebudzeniowej. Takie pomiary wykonuje dopochwowe urządzenie Priya (ang.). Informacje na temat praktycznego wykorzystania tego zjawiska są skąpe.
 • Zmiany poziomu CO2 w oddechu wykrywane przez urządzenie breath ilo (ang.) przeznaczone dla kobiet starających się o dziecko. Niewiele wiadomo o tym, jak sprawdza się w praktyce.
 • Dyskretne zmiany parametrów życiowych. Na tej podstawie działa EarlySense Percept (ang.) - urządzenie umieszczane pod materacem i monitorujące podczas snu funkcje życiowe, m.in. tętno i oddychanie. Praktyczne wykorzystanie podobnych pomiarów wydaje się wątpliwe.

Źródła

 1. Rozpoznawanie płodności, red. Michał Troszyński, wyd. 3 poprawione i uzupełnione, PSNNPR, Warszawa 2009, s. 69-70, 107-113.
 2. Sztuka Naturalnego Planowania Rodziny. Kurs podstawowy, LMM, Zalesie Górne 2011, s. 37-38, 110, 216-217.
 3. Alina Lichtarowicz, Kiedy jestem płodna, a kiedy nie, wyd. XII, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2014, s. 43-48, 50.
 4. Elizabeth Raith, Petra Frank, Günter Freundl, Naturalne metody planowania rodziny. Poradnik medyczny, tłum. Piotr Bruszewski, Andrzej Klejewski, wyd. 1, Springer PWN, Warszawa 1997, s. 78-82, 198-209.
 5. Jerzy Górecki, Pomiary pH roztworu śluzu szyjkowego, strona projektu Sen o poranku nprtech.ehost.pl, dostęp 13.06.2020.
 6. Hannah Ransom, How to make the most of a failed experiment, 25.07.2014, holistichormonalhealth.com, dostęp 13.06.2020.
 7. Krzysztof Walczak, Nowoczesne technologie, 03.03.2014, oplodnosci.pl, dostęp 29.09.2016.