Czy ból owulacyjny wskazuje na moment owulacji?

Nie pamiętasz, o co chodzi w cyklu miesiączkowym i metodach rozpoznawania płodności? Zajrzyj najpierw do tych artykułów:

Część kobiet odczuwa w okolicach owulacji ból owulacyjny. Zwykle opisują go jako kłucie z prawej lub lewej strony podbrzusza, czasem promieniujące ku pachwinom. Niekiedy mówi się o nim jako o bólu jajnika (w przeciwieństwie do bólu macicy podczas miesiączki). Nie jest to typowy objaw płodności, ponieważ odczuwa go tylko 30–40% kobiet, a jedynie 17% — regularnie w każdym cyklu.

Niektórzy twierdzą, że ból owulacyjny oznacza moment owulacji — pęknięcia pęcherzyka Graafa, jednak jest to tylko jedna z wielu hipotez. Inne możliwe przyczyny to:

  • wzrost kurczliwości mięśni gładkich w okolicach rosnącego pęcherzyka,
  • zwiększone napięcie torebki jajnikowej wskutek szybkiego wzrostu pęcherzyka,
  • podrażnienie otrzewnej krwią i płynami po pęknięciu pęcherzyka,
  • wzmożona perystaltyka jajowodu wywołana wysokim poziomem estrogenów.

Podczas badań wykorzystujących USG i pomiar LH ustalono, że ból owulacyjny występuje zwykle 1–2 dni przed faktyczną owulacją. Jednocześnie może pojawić się nawet do 9 dni wcześniej, dlatego nie sugeruj się nim przy wyznaczaniu fazy poowulacyjnej. Może być przydatny podczas starań o dziecko, ale sam w sobie nie pomaga w poczęciu (w przeciwieństwie do śluzu szyjkowego).

Podsumowując:

  • Ból owulacyjny odczuwa niewiele kobiet.
  • Nie wskazuje on na dokładny moment owulacji, chociaż zwykle występuje w jej pobliżu.
  • Jeśli wykorzystasz go do wyznaczenia fazy niepłodności poowulacyjnej, możesz zajść w nieplanowaną ciążę.

Dlaczego więc warto go zapisywać na karcie obserwacji? Przede wszystkim z powodów zdrowotnych. Ból okolic jajników poza fazą płodności jest niepokojący i w takiej sytuacji najlepiej udaj się do ginekologa, aby wykluczyć ewentualną torbiel lub inne schorzenia.

Źródła

Elizabeth Raith, Petra Frank, Günter Freundl, Naturalne metody planowania rodziny. Poradnik medyczny, tłum. Piotr Bruszewski, Andrzej Klejewski, wyd. 1, Springer PWN, Warszawa 1997, s. 78–79, 81.