Czy dzięki obserwacjom można zaplanować płeć dziecka?

Jeśli nie pamiętasz budowy układu rozrodczego, hormonów płciowych i faz cyklu, przypomnij sobie: Jak działa układ rozrodczy?

Zgodnie z popularną teorią Shettelsa planowanie płci dziecka jest możliwe dzięki wykorzystaniu faktu, że plemniki z chromosomem Y (powodujące poczęcie chłopca) są szybsze, ale prędzej tracą zdolność zapładniania niż wolniejsze plemniki z chromosomem X. Teoretycznie więc można doprowadzić do poczęcia syna, współżyjąc w okolicach owulacji, a córki — kilka dni wcześniej. Pamiętaj, że w obecności śluzu szyjkowego plemniki przeżywają przeciętnie 2–4 dni.

Warto zauważyć, że teoria ta nie zakłada faktycznego planowania płci dziecka, ale tylko zwiększenie szansy na poczęcie chłopca lub dziewczynki.

Wyznaczenie dokładnego momentu owulacji wyłącznie za pomocą obserwacji cyklu nie jest jednak możliwe. Zwykle zachodzi w pobliżu dnia szczytu i wzrostu temperatury, ale różnice mogą dochodzić do ok. 3 dni, co według powyższej teorii może mieć duże znaczenie. Np. gdy chcesz począć dziewczynkę, ale jajeczkowanie zajdzie 3 dni przed szczytem, to teoretycznie masz większe szanse na poczęcie chłopca. Podobnie, gdy pragniesz mieć syna, ale owulacja będzie miała miejsce 3 dni po szczycie, to możesz raczej począć dziewczynkę. Co więcej, jeśli marzycie o córce, ale macie problemy z płodnością, współżycie tylko na początku fazy płodności może zmniejszyć Wasze szanse na zajście w ciążę.

Czy planowanie płci na podstawie teorii Shettelsa jest skuteczne? Wyniki badań naukowych są niejednoznaczne. Część z nich jest niewiarygodna, bo opiera się na metodzie kalendarzowej zamiast obserwacji cyklu. Z pozostałych niektóre potwierdziły skuteczność tej teorii, ale inne uzyskały zupełnie odwrotne wyniki (tzn. większe prawdopodobieństwo poczęcia dziewczynki w pobliżu owulacji).

Planowanie płci za pomocą obserwacji cyklu to więc póki co fikcja.

Źródła

  1. Elizabeth Raith, Petra Frank, Günter Freundl, Naturalne metody planowania rodziny. Poradnik medyczny, tłum. Piotr Bruszewski, Andrzej Klejewski, wyd. 1, Springer PWN, Warszawa 1997, s. 33–34, 124–125, 210–211.
  2. Nicole Sochacki-Wójcicka, Czy da się zaplanować płeć dziecka?, 06.02.2017, mamaginekolog.pl, dostęp 04.01.2019.