Nie pamiętasz, o co chodzi w cyklu miesiączkowym i metodach rozpoznawania płodności? Zajrzyj najpierw do tych artykułów:
Wpis gościnny autorki bloga „Blanka pisze”.
Mankamentem podpasek wielorazowych bywa to, że się przesuwają. Alicja (autorka bloga „Cała jesteś piękna!”) wymyśliła, że do majtek można doszyć pasek w kroku, który będzie przytrzymywał podpaskę na miejscu (zobaczyłam niedawno też, że takie rozwiązanie można znaleźć w majtkach na czas miesiączki Gentle Day). Uznałam, że jest to świetny pomysł, bo:
- podpaska się nie obraca ani przesuwa,
- nie trzeba wymieniać majtek przy każdej zmianie podpaski,
- można takie majtki nosić bez podpaski,
- można je używać z dowolnymi podpaskami,
- jest to rozwiązanie łatwe do samodzielnego wykonania.
Jak samodzielnie uszyć majtki z paskiem przytrzymującym podpaskę wielorazową?
- Wybierz majtki, które chcesz przerobić.
- Zmierz ich szerokość w kroku (A).
- Zapnij na nich podpaskę i zmierz odległość, którą zajmują skrzydełka w kroku od zewnątrz i dodaj 0,5–1 cm (B).
- Przygotuj prostokątny kawałek materiału o wymiarach A x B. Można wybrać dowolny materiał, pod warunkiem, że nie wymaga on szczególnej pielęgnacji (np. wełna). Polecam materiały z recyklingu — ja użyłam kawałek starych lnianych spodni. Ważne jest, by brzegi przygotowanego paska były zabezpieczone, żeby się nie strzępiły. Ja dodałam 1,5 cm z każdej strony i podłożyłam materiał — można też zastosować lamówkę lub obrzucić brzegi wybranym ściegiem. Można też np. wyciąć krok ze starych majtek i zabezpieczyć tylko krótsze boki tak otrzymanego paska.
- Przyszyj pasek w kroku od zewnątrz wszerz kroku na wysokościach, gdzie kończyłyby się skrzydełka podpaski wielorazowej. Jeśli szyjesz ręcznie, polecam ścieg za igłą lub ścieg stębnowy, które są solidniejsze od fastrygowego.
- Zapnij skrzydełka podpaski między krokiem majtek a doszytym paskiem. Gotowe!