Jak używać podpasek wielorazowych?

Nie pamiętasz, o co chodzi w cyklu miesiączkowym i metodach rozpoznawania płodności? Zajrzyj najpierw do tych artykułów:

Wpis gościnny autorki bloga „Blanka pisze”.

Dlaczego warto zainteresować się podpaskami wielorazowymi?

  1. Ekologia. Wystarczy ok. 20 podpasek zamiast kilku tysięcy jednorazówek, których produkcja, transport i utylizacja zużywa ropę naftową, drzewa, wodę, prąd. Produkcja i pranie wielorazówek stanowią mniejszy koszt dla planety.
  2. Oszczędność pieniędzy. Mimo że trzeba zainwestować w podpaski na początku, kwota wydana na podpaski i pranie może w sumie stanowić ⅓ kwoty wydanej na podpaski jednorazowe w ciągu całego życia.

Czy korzystanie z podpasek wielorazowych jest uciążliwe?

Nie. Ogólnie w praktyce niewiele różni się od korzystania z podpasek jednorazowych. Dodatkowy kontakt z krwią może pojawić się tylko przy płukaniu podpasek. Są wystarczająco chłonne, więc nie trzeba ich co chwilę zmieniać. Problemem nie jest też nieprzyjemny zapach — część kobiet (w tym ja) twierdzi wręcz, że wielorazówki lepiej się sprawdzają pod tym względem niż jednorazówki. Nie ma również problemu z nieprzyjemnymi śmieciami.

Z czego składa się podpaska wielorazowa?

Podpaska wielorazowa składa się przede wszystkim z warstwy chłonnej, która jest wykonana zwykle z wiskozy bambusowej, bawełny lub mikrofibry.

Od strony ciała może mieć dodatkową warstwę np. z weluru bawełnianego lub coolmaxu. Materiały naturalne dają poczucie mokrości, a materiały syntetyczne izolują od wilgoci. Niektóre osoby źle reagują na wilgoć, inne — na syntetyki, a część (pewnie większość) dobrze znosi oba.

Większość podpasek ma od spodu nieprzemakalną warstwę z paroprzepuszczalnej dzianiny PUL. Można również kupić podpaski, gdzie ta warstwa nieprzemakalna uszyta jest z wełny, która po potraktowaniu lanoliną może stać się nieprzemakalna (nie jest ona doszyta do części chłonnej podpaski z uwagi na wymagania pielęgnacyjne). Trzecią opcją są podpaski bez warstwy nieprzemakalnej, które wbrew pozorom sprawdzają się (choć raczej przy częstszych zmianach lub słabszym krwawieniu).

Podpaski mają na skrzydełkach metalowe springi, plastikowe napy lub rzepy do spinania. Napy mogą być trwalsze od springów, ale są nieco grubsze (dla niektórych może to mieć znaczenie np. przy jeździe na rowerze).

Od czego zacząć?

Lepiej nie zaczynać od zakupu całego stosu na raz. Na początku warto kupić parę różnych podpasek — przede wszystkim z różnym materiałem od strony ciała (np. jedną z coolmaxem i drugą z welurem bawełnianym, średniej wielkości). Następnie uzupełniać stos, znając już swoje preferencje. Według mnie producent nie ma dużego znaczenia — istotne są użyte materiały, szczególnie od strony ciała, oraz rozmiar podpaski. Myślę też, że w przypadku kroju lepiej mogą się sprawdzać podpaski zbliżone do rombu niż z silnie wyciętymi skrzydełkami, ale ponownie jest to rzecz gustu.

Ile podpasek kupić?

Mniej więcej tyle, ile podpasek jednorazowych na jeden okres (choć ja mam trochę więcej z uwagi na to, że nie żal mi zmienić podpaski).

Jakie wybrać rozmiary?

Zależy to oczywiście od indywidualnych preferencji, ale zwykle: na dzień mogą się sprawdzać podpaski średniej wielkości, na noc — dłuższe podpaski, a na końcówkę okresu powinny wystarczyć mniejsze (mini) podpaski.

Jak prać podpaski?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w osobnym artykule: Jak prać podpaski wielorazowe?

Jakie akcesoria warto dokupić?

  • Worek do prania — podpaski są dość małe i mogą wpadać w kołnierz pralki. Pranie w ażurowym worku może temu zapobiec.
  • Plastikowe pudełko/wiaderko lub worek z PULu do przechowywania brudnych podpasek czekających na pranie.
  • Saszetka PUL do przechowywania zużytych podpasek przy zmianie poza domem. Zapobiega ubrudzeniu innych rzeczy np. w torebce i rozprzestrzenianiu się zapachu.
  • Majtki z kieszonką zapobiegającą przesuwaniu się podpaski — można łatwo doszyć pasek do swoich majtek lub kupić majtki na czas miesiączki Gentle Day.

    Dowiedz się więcej: Jak uszyć majtki okresowe do podpasek wielorazowych?

Źródła

  1. Własny wpis: Czy pieluchy wielorazowe są ekologiczne?, 22.06.2020, blankapisze.blogspot.com, dostęp: 20.12.2020.
  2. Relacje kobiet z grupy na Facebooku „Eko Kobieta: Podpaski i Wkładki wielorazowe, Kubeczki Menstruacyjne”, dostęp: 20.12.2020.