Jak prać podpaski wielorazowe?

Nie pamiętasz, o co chodzi w cyklu miesiączkowym i metodach rozpoznawania płodności? Zajrzyj najpierw do tych artykułów:

Wpis gościnny autorki bloga „Blanka pisze”.

Podpaski wielorazowe zyskują na popularności. Mogą być najlepszym wyborem pod względem zdrowia intymnego, jednak pod warunkiem, że wyprane podpaski są higienicznie czyste.

Po zdjęciu

Podpaski należy wymieniać maksymalnie co 12 godzin.

Co możesz zrobić po zdjęciu?

1. opcja

Nie przepłukać podpaski i przechowywać ją suchą. Ewentualnie przed praniem możesz wypłukać ją w zimnej wodzie (ręcznie, w pralce lub odmoczyć).

Zalety: Po zdjęciu podpaski nie musisz z nią nic robić. Stosunkowo mała wilgoć nie sprzyja rozwojowi bakterii.

Wady: Krew pozostała na podpasce jest pożywką dla bakterii. Może też być trudniej doprać przebarwienia (co może mieć dla Ciebie większe znaczenie, jeśli Twoje podpaski są białe od strony ciała).

2. opcja

Przepłukać po zdjęciu, wycisnąć nadmiar wody i przechowywać w worku pulowym, suszarce lub otwartym pojemniku (tak, by podpaska mogła schnąć).

Zalety: Może być łatwiej doprać plamy. Po przepłukaniu jest mniej pożywki dla bakterii.

Wady: Większa wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii.

3. opcja

Przechowywać na mokro z tlenowym wybielaczem, wymieniając wodę co najmniej raz dziennie.

Zalety: Może być łatwiej doprać plamy.

Wady: Jest to mniej wygodne rozwiązanie. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii. Dodatkowo długie namaczanie może nie służyć materiałom, z których wykonana jest podpaska.


Niestety nie ma badań na temat przechowywania podpasek, więc trudno polecić któryś sposób postępowania jako jednoznacznie lepszy.

Osobiście polecamy przechowywanie podpasek podpasek na sucho, bez płukania po zdjęciu. Zużyte wielorazowe podpaski nie śmierdzą (naprawdę!) i po odpowiednim praniu (wraz z odmoczeniem w zimnej wodzie przed praniem) dopierają się bez problemu.

Pranie

Podpaski można prać raz po miesiączce lub częściej.

Podpaski wielorazowe to rzeczy mocno zabrudzone, z dużym ryzykiem przenoszenia zakażeń. Aby osiągnąć higieniczną czystość, pierz je w temperaturze co najmniej 60°C w proszku zawierającym związki wybielające na bazie tlenu z aktywatorem (czyli proszku do białego), dozowanego wg zaleceń producenta do dużych zabrudzeń i do odpowiedniej twardości wody. Niestety nie wszystkie proszki do białego zawierają aktywator bielenia, dzięki któremu ze związków wybielających na bazie tlenu powstaje w praniu odkażający kwas nadoctowy. W razie wątpliwości można poszukać arkusz składników danego proszku. Odpowiednie proszki to m.in. Ariel Mountain Spring, Biały Jeleń BIEL, Bobini, Bryza do białego, Clever Free, Domol sensitive, Frosh cytrynowy, MioCare, Mr. ZIGGI White / Color, Persil, Spiro White i Vizir Alpejska świeżość.

Podpaski prane w płynach do prania, proszkach domowej roboty, orzechach piorących lub kulach do prania będą niedoprane i potencjalnie mogą stać się źródłem infekcji. Tylko proszki do białego zawierają związki wybielające na bazie tlenu z aktywatorem (zwykle nadwęglan sodu i TAED), które zabijają bakterie. Sam nadwęglan sodu nie wystarczy jako związek wybielający na bazie tlenu, gdyż potrzebuje aktywatora, żeby działać w temperaturach poniżej 60°C. Kilka kropli olejku herbacianego nie odkaża prania. Domowe proszki, orzechy i kule nie zawierają skutecznych surfaktantów (środków czynnych powierzchniowo), które „łapią” zanieczyszczenia i pozwalają na ich usunięcie. W domowych proszkach jedynym surfaktantem bywa mydło, ale jest to słaby surfaktant do prania, bo reaguje z jonami wapnia i magnezu w wodzie i tworzy osad na ubraniach.

Do pralki możesz dorzucić np. ręczniki, bieliznę, pościel lub pieluszki wielorazowe. Do płukania lepiej nie dodawaj płynu do płukania (może zmniejszać chłonność) ani octu (może źle działać na pul). Pul może się też zniszczyć w temperaturze 90°C.

Lepiej nie wypełniaj bębna w 100%, nie używaj programów oszczędzających wodę i nie pierz podpasek razem z rzeczami mającymi kontakt z innymi patogenami (np. ścierkami kuchennymi), bo pranie nie daje gwarancji braku transmisji patogenów. Pomocne może być suszenie w suszarce bębnowej w temperaturze co najmniej 40°C dłużej niż 20 minut i suszenie na słońcu.

Warto dbać o zachowywanie pralki w czystości — czyścić szufladkę na proszek i kołnierz, po praniu trzymać drzwiczki i szufladkę na proszek otwarte do wyschnięcia i co najmniej raz na 3 miesiące uruchomić program z wysoką temperaturą i dużą dozą detergentu.

Dlaczego nie polecam prania podpasek ze ścierkami kuchennymi? Ze względu na badanie obecności patogenów na ścierkach kuchennych (Kitchen towels could contribute to the growth of potential pathogens that cause food poisoning, American Society For Microbiology, 2018) i rozmowę z dr Chantelle Loevborg, w której mówi o bakteriach na ścieżkach kuchennych:

„Ale jedna rzecz, którą przypadkiem odkryłam, to fakt, że ścierki kuchenne mogą mieć na sobie nawet odporniejsze bakterie. I że te bakterie mogą się przenieść na pieluszki. (...) Nasza ścierka kontrolna miała bakterie. W efekcie teraz czyszczę swoje ścierki kuchenne nawet dokładniej niż pieluszki i trzymam ścierki kuchenne i pieluszki osobno. (...) I myślę, że najlepiej trzymać je z dala od rzeczy, które dotykają twojego ciała, takich jak ręczniki kąpielowe i bielizna.”

Źródło: Live chat with Biomolecular Engineer Chantelle Loevborg, 21.10.2015, strona organizacji Nappy Science Gang nappysciencegang.wordpress.com, dostęp 10.10.2020 (tłum. własne).

Źródła

 1. Sally F. Bloomfield i in., Effectiveness of laundering processes used in domestic (home) settings (2013), „International Scientific Forum on Home Hygiene”, 2013, s. 1–62.
 2. Dirk P. Bockmühl, Laundry hygiene—how to get more than clean, „Journal of Applied Microbiology”, 122, 2017, 5, s. 1124–1133.
 3. Dirk P. Bockmühl, Jan Schages, Laura Rehberg, Laundry and textile hygiene in healthcare and beyond, „Microbial Cell”, 6, 2019, 7, s. 299.
 4. Britta Brands i in., Microbicidal action of heat, detergents and active oxygen bleach as components of laundry hygiene, „Tenside Surfactants Detergents”, 53, 2016, 5, s. 495–501.
 5. Marlitt Honisch, Rainer Stamminger, Dirk .P. Bockmühl, Impact of wash cycle time, temperature and detergent formulation on the hygiene effectiveness of domestic laundering, „Journal of Applied Microbiology”, 117, 2014, 6, s. 1787–1797.
 6. Marlitt Honisch i in., Antimicrobial efficacy of laundry detergents with regard to time and temperature in domestic washing machines, „Tenside Surfactants Detergents”, 53, 2016, 6, s. 547–552.
 7. Anke Kruschwitz, Aline Augsburg, Rainer Stamminger, How effective are alternative ways of laundry washing?, „Tenside Surfactants Detergents”, 50, 2013, 4, s. 263-269.
 8. Kirsi Laitala, Marit Kjeldsberg, Cleaning effect of alternative laundry products: A comparison of soap nuts, laundry balls, washing pellets, laundry magnets, water and regular detergent, „HPC Today”, 7, 2012, 4, s. 53-56.
 9. R. Lucassen i in., The washing machine as a source of microbial contamination of domestic laundry - a case study, „Househ Pers Care Today”, 9, 2014, 5, s. 54–57.
 10. Yoonjae Shin, Jungha Park, Woojun Park, Sterilization efficiency of pathogen-contaminated cottons in a laundry machine, „Journal of Microbiology”, 58, 2020, 1, s. 30-38.
 11. Bleach activator, 28.09.2019, en.wikipedia.org, dostęp 25.07.2020.
 12. Adrian Clark, Mark Smith, Second live chat with water scientists Mark and Adrian, 14.10.2015, nappysciencegang.wordpress.com, dostęp 25.07.2020.
 13. Chantelle Loevborg, Live chat with Biomolecular Engineer Chantelle Loevborg, 21.10.2015, nappysciencegang.wordpress.com, dostęp 25.07.2020.
 14. Kate O’Hara, Nappy Leaks: Golden Eggs or Rotten Eggs?, 21.05.2016, nappysciencegang.wordpress.com, dostęp 25.07.2020.
 15. Post z proszkami zawierającymi aktywator bielenia na grupie na Facebooku „Pieluchy wielorazowe i NHN”, dostęp 18.02.2021.

Dodatkowe odnośniki

 1. Polskie proszki do prania pieluch wielorazowych, 11.12.2019, blankapisze.blogspot.com.
 2. W czym prać pieluchy wielorazowe, 22.04.2021, strona stowarzyszenia Pieluchy Wielorazowe Polska jestemwielo.pl.